23 Haziran 2016 Perşembe

KOLEKTİF İSTANBUL "PASTIRMA YAZI"

Kolektif İstanbul, 10’uncu yılını ‘Pastırma Yazı’ ile taçlandırdı. 

İstanbul'un tartışmasız en eğlenceli grubu Kolektif İstanbul’un 4’üncü albümü ‘Pastırma Yazı’ 23 Haziran da Ada Müzik etiketiyle müzikseverlerin karşısında. 

Fransa'nın Brötanya bölgesinden Richard Laniepce tarafından 2006 yılında İstanbul’da kurulan grup, günümüze kadar farklı müzisyenlerle çalışarak müziğini zenginleştirdi. Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallerde performanslar sergiledi. İstanbul Kolektif, müzik yolculuğuna günümüzde Laniepce (saksafon) başta olmak üzere Aslı Doğan (vokal), Batuhan Büyükdoğan (davul), Ertan Şahin (suzafon), Tamer Karaoğlu (akordeon) ve Talat Karaoğlu (klarnet) kardeşlerden oluşan altı kişilik kadrosuyla devam ediyor.
 
Anadolu ve Balkan müziğini hayranlık uyandırıcı sürprizlerle harmanlayan, sahnede ‘çaldıkça zıvanadan çıkan, zıvanadan çıktıkça güzelleşen’ Kolektif İstanbul, Pastırma Yazı için “kaybederken en çok eğlendiğimiz albüm” diyor. 13 parçadan oluşan albümün açılış parçası anonim türkü ‘Hamamcı Teyze’yi, sözlerini Ceyl'an Ertem'in yazdığı geleneksek bir Bulgaristan türküsü ‘Acımadı Yine’ takip ediyor. Albüme de adını veren ‘Pastırma Yazı’, orijinal adıyla ‘Ete Indien’ isimli romantik bir Fransız şansonunu kendi yorumlarıyla oynak bir parçaya çeviren grup, The Meters'ın Cissy Strut parçasını bir funk standartından oldukça uzaklaştırıyor. Kalpazan Havası ile Selim Sesler’e selam duruyor. Sahnedeki enerjilerini albüme de yansıtan Kolektif İstanbul’a Pastırma Yazı’nda Ediz Hafızoğlu davuluyla, Volkan Coşar trompetiyle eşlik ediyor.
 
Kolektif İstanbul’dan:
“Biz seyirciye gerçek anlamda muhtaç bir grubuz! Onlardan bir geri dönüş olmayınca bir bacağı eksik kalıyor Kolektif'in... Bizim önümüzde yazılı düzenlemelerimiz, notalarımız yok. Sahnede olacak her şey seyirciden besleniyor ve onlar mutlu olduğu zaman çaldığımız her notanın bir anlamı oluyor. Yaşadığımız teknik sorunlar, grup içindeki problemler, hiçbiri bizi seyirci kadar etkilemiyor. 6 kişi için 3 buçuk saat büyük bir coşkuyla çaldığımızı da hatırlıyoruz, binlerce insanın aynı anda zıpladığını da!” 

Albümdeki eserler:

1.         Hamamcı Teyze 
Söz – Müzik: Anonim
2.         Nihavend Longboard 
Müzik: Kemani Kevser Hanım
3.         Acımadı Yine 
Söz: Ceylan Ertem – Müzik: Hristov Krassimir
4.         Pastırma Yazı (L’ete Indien) 
Söz: Graham Stuart Johnson – Vito Pallavicini
Müzik: Salvatore Cutugno – Pasquale Losito
5.         Cissy Strut 
Söz – Müzik: Joseph Modeliste – Arthur Lanon Neville 
Leo Paul Nocentelli – George Joseph Porter JR
6.         Kürdili Hicazkar Longa 
Müzik: Kemani Sebuh
7.         Beyaz Yunus (Oum Le Dauphin Blanc) 
Söz: Jean Drejac – Müzik: Michel Legrand
8.         Tamersko Horo 
Müzik: Tamer Karaoğlu
9.         Tilki Köçek 
Müzik:Anonim
10.        (Come On Baby Do The) Balkan Boogie 
Müzik: Stian Carstensen
11.        Kalpazan Havası 
Müzik: Richard Laniepce
12.        Leşkov Köçek 

Müzik: Anonim                                                  Kolektif İstanbul "Pastırma yazı" teser
1. Klip "Hamamcı Teyze"

    2. Klip "Acımadı Yine"Hiç yorum yok:

Yorum Gönder