Kül - Arada / Ait ve DairKül – ‘Ait ve Dair' 

Kül, 2011 yılında yayımlanan ve müzik yazarları tarafından yılın en ilgi çekici albümlerinden biri olarak gösterilen 'Artık Güçler Dengede' albümlerinden sekiz yıl sonra, Ada Müzik etiketi ile yayımlanan 'Ait ve Dair' ile geri döndü. 

Müziklerinin yıllar içerisinde geçirdiği evrimin varacağı noktayı sabırla bekleyen ve bu zaman zarfında titizlikle çalışan grup, kavramsal bir biçimde tasarladıkları bu yeni albümlerinde; müzikal içeriği, şarkı sözlerini, görsel tasarımı ve albüm fotoğraflarını bütüncül bir biçimde ele alıyor ve bizleri rafine ve sofistike bir müzikal dünyaya davet ediyor. 

'Ait ve Dair' albümünde pek çoğu zincirleme bir biçimde birbirlerine eklemlenmiş ve böylelikle albüm içerisinde farklı tematik bölümler oluşturan 12 şarkı yer alıyor. Soyut ve içe dönük bir ambiyansta, zaman zaman beklenmedik bir yırtıcılığa ve sertliğe doğru evrilen parçalar, Kül'ün müzikal yolculuğundaki bu karanlık durağın ipuçlarını veriyor. Grubun alamet-i farikalarından olan çok boyutlu şarkı sözleri, albümün omurgasını oluşturan kavramsal yaklaşım dahilinde, aidiyet, güç, iyilik ve kötülük gibi insan doğasının en temel fakat en belirleyici öğelerini ve bu öğelerin günümüz etkilerini konu ediniyor. Aykırı ve imgesel bir mikro dünya içerisinde, bir çeşit hikaye anlatıcısı ile birlikte bu öğelerin izdüşümlerini arıyoruz.
Aynı zamanda grubun üyelerinden de olan Mehmet Yaranona'nın prodüktörlüğünde, 2017 yılının Şubat ayında başlayan ve 2018 yılı sonuna kadar süren albüm kayıtları; Opus ve Deneyevi'nde, Mehmet Yaranona, Umut İsan, Koray Erkan ve Korhan Koray tarafından gerçekleştirildi. Albümün miksi Opus’ta Mehmet Yaranona ve Umut İsan tarafından, masteringi ise Babajim Stüdyoları'nda, Güven Ersoysal asistanlığında Pieter Snapper tarafından yapıldı. 
Albümün fotoğrafları Begüm Koçum (Azize İstanbul) tarafından çekildi. Kapak tasarımına ise Studio Bigger ekibi imza attı. 

Hemen Dinle.
iTunes: https://apple.co/2Vr6Q6A 
Spotify: https://spoti.fi/2vmRgdp 
Muud: https://www.muud.com.tr/sa/686266 
Fizy: https://fizy.in/PZ7T4 
youtube: http://bit.ly/2IKihjJ

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hakan Yılmaz Yeni Şarkılar: "Aklım Hep Sende"

BAKİ DUYARLAR - JAZZ ARK

Dilan Demirel - Arabesk